Картина Тараса Шевченка "Катерина", малюнок

Катерина Тараса Шевченка — картина, малюнок олівцем.

Створене за мотивом однойменної поеми, полотно увійшло до числа кращих зразків вітчизняного малярства ХІХ ст. Малюнки олівцем, ескізи тушшю і чорнилом ілюструють напрям образотворчої думки художника, подробиці композиційних знахідок для твору, що став класичним.

 

Комплект художніх лекцій200 грн.

 

Малярство

Купити видання

 

Картина "Катерина" Шевченка

Зображення героїв поезій могли втілюватися
на полотні, а також у графіці.

Картини Шевченка.

Лекції з історії мистецтва. — К., 2006–2009. — Зшиток 4.

 

Катерина (Тарас Шевченко). Картини, малюнки продовжували поетичні образи. Намальована за мотивом поеми з тією ж назвою, композиція відтворює образ героїні. Датування віршованого тексту сьогодні окреслене 1838–39 рр. (точної дати немає, оскільки вона відсутня в автографі).

Картина "Катерина" Шевченка. Малярську версію створено через кілька років (1842 р.). Вона належить до побутового жанру. В ній проступають традиційні риси народної картинки, — з її оповідністю, повчальним висновком, драматичним змістом. Від народної образотворчості — атрибути побуту, подача пейзажу, компонування постаті селянина (в ньому спостерігається подібність із "Козаком Мамаєм"). На обличчі героїні — вираз затамованих сліз, терплячості, глибокого жалю.

 

Картина Тараса Шевченка "Катерина"

Інтернет-пошук на шевченківську тематику
здобув значну аудиторію у світі.

Як показує практика, шукає інформацію переважно молодь (люди віком до 35 років), котра активно використовує мобільний Інтернет.

Катерина (картина Тараса Шевченка). Нині значне зацікавлення серед інтернет-аудиторії викликає як поетичне, так і картинне втілення образу. Пожвавлення цікавості пов'язане, зокрема, із 200-річним ювілеєм поета, котрий припав на березень 2014, проте сам інтерес стабільно зберігався і до цього. За даними Яндекс Вордстат, запит "Шевченко Катерина" (про картину й її поетичного прототипа) у вересні задали 2267 користувачів цієї пошукової системи. Цьогорічна квітнева перевірка показала, що за наступні 5 місяців цифра виросла в 14 разів, набравши 28.312 користувачів за лютий 2014 (дані за березень поки що недоступні). Переглянувши історію ключового слова в Wordstat, виявилося, що у березні 2013 р. його задавали 16.519 осіб. Загалом число щороку стрімко зростає напередодні шевченківських свят, нижчої точки сягає під час літніх відпусток у липні-серпні (близько 1300 осіб). З вересня йде неухильний підйом до листопада (в 4,5 рази), невеликий відкат у грудні через новорічні свята (на 20%) і далі зростання до березня.

Катерина (Т. Шевченко). Картини і малюнки Кобзаря привертають чималу увагу читачів. Загалом же веб-запити, пов'язані з великим поетом, надзвичайно чисельні й розгалужені. В Яндексі вони налічують понад 1000 (може бути до 1500) різновидів й охоплюють мільйонну аудиторію по всьому світі. Це всі європейські країни (Франція, Британія й Німеччина, Італія, Греція та ін.). Також Північна, Центральна і Південна Америки, Австралія і Азія (на нашому сайті був зафіксований навіть хост з Ірану). Лише центральний запит з прізвищем поета у лютому 2014 зібрав у Яндексі 2,4 млн показів за місяць.

 

"Катерина" Шевченка (малюнок)

Відібрані компонувальні варіанти зарисовок
врешті були втілені в олійній картині.

Збереглося декілька ескізів і начерків. Датуються вони 1842–43 рр. Два з них подані тут: малюнок (фото угорі), і ще один супроводжує попередній пункт.

"Катерина" Шевченка (малюнок). На фото — основна композиційна схема, схоплена в загальних рисах. Техніка виконання — олівець і чорнила. Судячи з роботи, спочатку посередині аркушу накидано олівцевий начерк, поверх якого пішло часткове промальовування чорнилом. Поверхня паперу навколо ескізу списана текстовими рядками (автограф). Даний зразок постав вже після написання олійного полотна, це супровідне зображення-схема до текстового послання, — аналог сучасної цифровой фотографії, вкладеної до електронного листа.

Кілька інших зображень є підготовчими замальовками рухів і поз окремих персонажів. Вони виконані до постання полотна, й дозволяють нам спостерігати поетапний рух образотворчої думки. На олівцевому етюді "Дід" можна бачити вже знайдену характерну позу селянина зі схрещеними руками. Він ще не має бриля і конфігурація ніг дещо відрізняється від остаточного варіанту, проте вже віднайдено всі його основні риси. Ще на одному етюді зарисований попередній варіант композиції селянської постаті, на якому схрещені руки відведені вправо. Є також зарисовка москаля-утікача. Підготовче компонування провадилося 1842 р.

 

Купити книги

Зацікавилися лекціями? Придбайте їх.

Підручник з образотворчого мистецтва.

Наявність: продається.

Ціна комплекту — 200 грн.

Щоб придбати, телефонуйте: (050) 803-64-90; (068) 876-58-62.

Книги купити.

 

Пов'язані статті:

 

Нагору