Ілюстрації до творів Шевченка, малюнки до казок

Печорний Петро. На отчій землі. — К., 2008.

Ілюстровані спогади сучасного українського мистця, завідувача кафедрою КДІДПМД, професора, академіка. Написані жваво, мальовничо, вільним стилем, вони яскраво окреслюють явища мистецького буття України, колоритні постаті мистців, містять значну кількість подробиць, схоплених чіпким, здатним до точного, характеристичного відбору, оком художника — саме цим вони і цікаві як сучасному, так і майбутньому українському читачеві. Багато образотворчого матеріалу.

Для художників, мистецтвознавців, студентів, громади шанувальників мистецтва.
Документально-художнє видання.

 

Ілюстрації до творів Тараса Шевченка, Українки

Малюнки до казок

Книга

 

Ілюстрації до творів Тараса Шевченка, Українки

Докладно про рисунки і картини Великого Кобзаря
див."Лекції з історії мистецтва" Віталія Ханка (зшиток 4).

Поезії Лесі Українки віддавна знаходять відгук у його творчості. Це не лише графіка, а й кераміка. 1970 р. створена баклага "Лісова пісня" (порцеляна), 1971 р. — "Глечик із сопілкарем" (фаянс), комплект декоративних тарілок за мотивами "Лісової пісні" (фаянс), тарелі "Лісова пісня" і "Лукаш" (фаянс). Загалом у порцеляні (фарфорі) й фаянсі втілено десятки варіантів поетичних образів. 1980 р. пожиточна тематика, почата декоративно-ужитковою мовою, продовжилася засобами образотворчого мистецтва. Започаткував графічну серію "Лісова пісня" (фломастер, кольоровий олівець). Малюнки за поезіями Лесі Українки втілюються і в подальші десятиліття.

Автор згадує:

  • На ювілей Лесі Українки 1971 р. відгукнувся творами за мотивами "Лісової пісні". З'явився Лісовик, Лель, Мавка, інші герої цього геніального твору. Закохався у цю тему і задоволений, що вніс і свою маленьку частку творчості до відзначення ювілею цієї великої поетеси. Мої роботи були оцінені Спілкою художників, Міністерством культури, Художнім фондом.

 

Творчість великого поета — одна з центральних тем для Петра Печорного, над якою він плідно працює вже кілька десятиліть. 2013 р. багаторічні творчі зусилля відзначені вищою державною нагородою країни — став лауреатом Шевченківської премії.

Ілюстрації до творів Шевченка. Загалом авторські інтерпретації поетичної спадщини Кобзаря багатоманітні. Окрім графічних образів і сюжетів, постають витвори керамічного мистецтва — скульптури з шамоту, серія з кількох десятків монументальних тарелів, за яку удостоєний Шевченківської премії. Призбиралося достатньо матеріалу для повноколірного альбому, присвяченого Шевченківській тематиці. 1998 р. на пленері намальовано ряд пейзажних зразків олійного малярства (живопису), які являють собою серію "Шевченківськими місцями". До неї входять такі пейзажі, як "Вітряний день", "Околиці села Шевченкове", "Рання осінь", "Шевченків дуб в селі Будище".

Тарас Шевченко ілюстрації. Зі споминів:

  • 1997 р., коли одержав звання Народного художника, організувався творчий гурт у наше село Халепці на Полтавщині. До складу гурту увійшли О. Петренко, В. Скубира, В. Малинка, В. Мовчан, В. Сергєєв, І. Донич. А через рік, 1998 р., зачарований мальовничими українськими пейзажами, гурт майже в тому самому складі вирушив на Черкащину Шевченківськими місцями. В місті Шевченкове жили в гуртожитку сільськогосподарського технікуму. І хоча через холод трохи мерзли руки, пленер вдався. Я намалював хату Т. Шевченка, хату діда Якима, Шевченків дуб в Будищі, околиці Кирилівки та ін. Зробили виставку в Державному музеї Т. Шевченка у Києві, яка минула з успіхом. Пейзажний етюд "Хата діда Якима Т. Г. Шевченка" я подарував музею.

 

Про малярську творчість Великого Кобзаря див. статтю про зшиток 4.

Розвиток мистецтва, художня-ужиткова мова архітектури

 

Малюнки до казок

Ця тема є однією з визначальних у творчості. Частина графічних зарисовок (олівцем, фломастером) є ескізами до керамічних скульптур і декоративних композицій, решта є самостійними станковими творами. Багато з графічних робіт з'явилися у 1990—2000-х рр.

Малюнки до казок. У 1980-х рр. створив чимало керамічних скульптурних і декоративних творів на цю тему. До них належать тарелі "Казкові звірі" для дитячого комбінату Одеського заводу ім. Ленінського комсомолу (1984), скульптурне панно "Музика"; скульптури-фонтани "Рибки" і "Фантазія" для будинку культури у Полтаві (1985), оформлення інтер'єру Молодіжного кафе у Києві — бра "Гілка", "Сонечко", "Сова"; люстра "Півень"; скульптурне панно "Дерево життя"; скульптурні пласти "Казкові звірі", "Корабель щастя", "Риби" (1985).

Автор відзначає:

  • Рід Печорних має великий хист до мистецтва, до творчості. Любов до природи, неординарне бачення світу, який тебе оточує, велика любов і здібності до ремесел, до пісні, до казки — це все те, що належне художнику, творцю, суголосне нашому роду.

 

Відомості про малярство і графіку Великого Кобзаря у четвертому зшитку.

 

Казкові малюнки

Казкова тематика наразі — це не обов'язково пряме ілюстрування сюжетів чи образів. Часто казковому переосмисленню піддаються і життєві реалії. Приміром, 1997 р. намальовано пастельний пейзаж "Казкові дерева" (із серії "На Полтавщині"). Це реально існуючий пейзаж, проте він інтерпретований автором вже по-своєму. Переплетіння стовбурів і гілок перетворює пейзаж на казкове видиво. Образи можуть бути і цілком уявними. Такими є, наприклад, "Птахи із казки" (2000; акварель, темпера).

Казкові малюнки. Про дитинство:

  • Буяння садків і городів, шум високих розлогих верб, колосиста житня нива, яка підходила прямо до нашого саду, вітряк на невисокому горбку прямо за городами, — все це у пам'яті, і при згадці викликає солодкий щем у душі, — це ніби казка, яку читав давно-давно, а зараз поринув думкою в прочитане...

 

Про малярські творіння Великого Кобзаря
(зокрема, відому картину "Катерина") див. зшиток 4.

 

Ілюстрації до казок

Рисунки у техніці туш-перо часто включають у себе образи звірів і птахів. Це можуть бути міфологічні образи, що прийшли з давньогрецької, східної чи староукраїнської міфології (птах Фенікс, Сімаргл, Пегас). Прототипи цих фантастичних істот зустрічаються і в реальному світі — дивовижному царстві природи.

Ілюстрації до казок. Зі споминів:

  • Я дуже любив і зараз люблю казки; на теми казок у мене зроблено багато творів у кераміці й графіці. Коли в дитинстві лягав на живіт і вдивлявся у землю, траву, листки і квіти, — бачив там дивовижний світ. Мурашка з поклажею поспішала в свій мурашник, сонечко зі своїми червоними крильцями в чорних цятках переповзало з травинки на травинку, коник-стрибунець скочив мені на руку, і я хотів до нього доторкнутися, — але де там, він першокласний спортсмен.

Текст укладений
на матеріалах спогадів

 

Книга

Печорний Петро. На отчій землі : спогади / Петро Печорний ; упоряд. О. Ханко. — K. : Видавець Остап Ханко, 2008. — 170 c. : іл. — ISBN 978–966–2922–35–6.

 

Упорядник Остап Ханко.

 

Тверда палітурка (товщина картону 3 мм; покриття бумвініл), тиснення золотом. Розмір палітурки 25,9х20,8 см. Товщина корінця 16 мм. Формат 84х108 1/16. Офісний папір. Цифровий друк. Ум. друк. арк. 17,85. Наклад 250 прим.
Власна цифрова друкарня видавництва.

 

Архітектура книги

Малюнки казок

 

Зміст книги

Остап Ханко. Літературна грань таланту
Володимир Данилейко. Печать національної вічності
Творче кредо
Хронологія життя і діяльності

На отчій землі

Рід
Роїщенська Слобода
Дитинство
Війна
По війні
Перші малюнки
Альфрейне училище
Військо
Чернігів
Лавра
Мухінка
Городниця /Городницький фарфоровий завод/
Інститут кераміки і скла
Товариство охорони пам'яток
Об'єднання "Художник"
Поза об'єднанням
Вільний творець
Інститут декоративно-прикладного мистецтва
Радість творчості

Додатки

Перелік виставок
Музеї України, в яких зберігаються твори
Реєстр ілюстрацій
Для думок українців
Видавець Остап Ханко /інформація/

 

Презентація, відзнака, рецензії книги

Презентація

10 жовтня 2008 р. на відкритті персональної виставки "Дерево життя" у МУНДМ (Київ) відбулася презентація київській публіці книжки "На отчій землі". До відомого музейного центру, розміщеного на території Лаври, прийшло чимало шанувальників мистецтва, колег, діячів української культури. До виставки видано 8-сторінковий буклет.

Експозиціонувалася кераміка, доповнена графічними творами. Під експозицію відвели галереї другого поверху музею. Виставка тривала понад два місяці, до 15 грудня 2008 р.

 

Відзнака

Плакати фото купити

"На отчій землі" здобули видавцеві ІІ місце в номінації "Краща публікація документальних матеріалів" V Національного конкурсу "КеГоКе-2011".

 

Рецензії

Рецензія керамолога Богдана Пошивайла вміщена в науковому щорічнику "Бібліографія українського гончарства", який видає Інститут керамології (Опішне, 2012; вип. 10, про видання, опубліковані 2008 р.). Стаття займає дві сторінки щорічника (с. 215—216). Репродуковано обкладинку, стисло і досить сумлінно оглянуто розділи книжки.

У 10 випуску "Бібліографії українського гончарства" дається бібліографічний опис і велика (сторінкова) розгорнута анотація про спогади (с. 86—87). Опис і анотація входить до реєстру керамологічних видань за 2008 р. Укладачі реєстру О. Андрушенко, О. Карунна, Г. Панасюк, Т. Хрипун. У 10 випуску щорічника в реєстрі надходжень Гончарської книгозбірні України (4 автори ті ж, додається О. Пошивайло) репродуковано обкладинку (с. 161). Повна версія 10 випуску "Бібліографії українського гончарства" у вигляді електронної книги розміщена на англомовному сайті issuu (com) (користувач yuriy gerasimenko).

 

Знайти книгу

Видання представлене в електронних і оффлайн каталогах українських бібліотек (Київ, Харків, Чернігів, Полтава, Опішне) — просто введіть в пошуковий рядок Google або Яндексу слова "Печорний — На отчій землі" й знайдіть спогади в бібліотеці вашого міста. Або придбайте персональний примірник на нашому сайті.

Спогадам присвячено кілька абзаців у огляді персональної виставки мистця 2008 р., написаному Іриною Бекетовою. Огляд можна читати на музейному сайті МУНДМ: mundm (kiev) — pechorny. Передрук статті є на ресурсі archive (is).

Назву книжки обіграв у своїй статті "Спираючись на отчу землю" Олександр Бакуменко. Стаття у газеті "Голос України" (Київ) присвячена виставці тарелів Петра Печорного, відкритій в Українському фонді культури (2012. 2 лют. № 20 /5270/). Статтю можна читати онлайн, або завантажити номер газети на сайті редакції: golos (com) (ua) — 247393.

 

Купити книгу

Наявність: тираж розповсюджено.

Можна виготовити додатковий примірник.
Відмінність від тиражу: м'яка обкладинка, ручна робота.
Виготовлення примірника 170 грн.

Можна виготовити відбиток 20 с. книги. Підбір сторінок за замовленням.
Виготовлення відбитка 40 грн.

 

Плакати фото купити, для школи, учитель — мова плаката Пейзажі (картини природи), натюрморт — живопис

 

Нагору

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!