2) Мистецтво доби бароко, архітектура стилю

Доба архітектури стилю бароко, епоха європейського мистецтва — купити.

Комплект складається з 5 зшитків.
За 2006–2009 рр. конспекти витримали
чотири перевидання.

Ханко Віталій. Лекції з історії мистецтва. — К., 2006–2009. — Зшиток 2.

Конспект з образотворчого мистецтва Відродження, архітектура бароко, доба класицизму, стиль рококо. Подано виклад імпресіонізму, загальні тенденції і національні варіанти модерну.

Для студентів, викладачів і шанувальників мистецькості.
Навчальне видання.

 

Ціна комплекту (5 зшитків) — 200 грн.
Щоб купити, телефонуйте: (050) 803-64-90; (068) 876-58-62.

 

Доба бароко

Класицизм, наступна доба

Книга

 

Доба бароко — стиль мистецтва

Найяскравіші віхи світової образотворчості —
Ви можете
купити художній курс.

Доба.

Епоха бароко в цілому визначається кінцем XVI — серединою XVIII століття. Її прийнято вважати початком переможного руху західної цивілізації по всіх континентах. Західні країни займають території Північної, Центральної і Південної Америки, здобувають вплив і колоніальні надбання у Африці, Азії, прямують до Океанії і Австралії. Разом із носіями колоніальних перетворень на нові території прибувають ідеї, що широко втілюють мистецтво бароко цієї доби у його колоніальних зразках на всіх континентах. На теренах нашої країни барочна стилістика стала яскравим наступником художньої культури Київської Русі й переходової епохи.

Доба бароко. Для європейського мешканця великого значення набувають церемонії, тонкощі етикету, шляхетний спосіб життя і зовнішній вигляд. Мистецтво бароко образотворчими засобами втілює бажання насолоджуватися дарунками життя. Створювати враження значнішого статусу — девіз доби.

 

Стиль бароко

Він прийшов на зміну Відродженню
з його чіткістю і ясністю класичних форм.

Бароко стиль.

Це європейський архітектурний рух, що виник у Римі і через Італію поширився на інші країни Європи. Пізніше цей термін стали вживати і щодо скульптури, малярства (живопису), музики, поезії. Синтез стає визначальним, відбувається синтезування зодчества, декоративності й образотворчості. Малярство (живопис) і скульптура позначені декоративною театральністю, ефектами освітлення статуй і тонким колоритом у картинах.

Стиль бароко. Назва явища викликає суперечки у колах мовознавців і літературознавців. Вважається, що вона походить від португальського слова perola barroca, що означає перлину грубої або неправильної форми. Існують версії про інше походження: від іспанського barrueco, також від французького baroque. З італійської слово перекладається "чудернацький". Свої версії походження мають декілька європейських країн (див. образотворчий підручник-курс).

 

Мистецтво бароко

Для Італії XVII століття властиве панування трьох великих стилів: бароко, класицизму і реалізму. Перший з них став наступником Відродження. Внаслідок кризи гуманізму спадкування античної класики добігає кінця, і в Італії зароджується нове визначне явище, якому судилося стати одним з провідних у світі. Йому присвячено ряд образотворчих розділів навчального посібника.

Мистецтво бароко. Основною постаттю в Італії є Лоренцо Берніні. Йому належить знаменита забудова майдану перед собором святого Петра у Римі. Для скульптур Берніні характерна підвищена емоційність, театральність, світлотіньове мальовниче трактування, блискуча техніка. Окрім Л. Берніні, виокремлювалися італійські зодчі Ф. Борроміні, К. Фонтана, малярі Я. Тінторетто, Дж.-Б. Тьєполо. З Італії явище поширилося по всій Європі.

 

Архітектура бароко

Характеризується урочистістю і вражаючими ефектами,
динамічною композицією і декоративною пишнотою.

Архітектури бароко.

Нове мистецтво виникає у Римі, й невдовзі починає свій тріумфальний рух міськими центрами Італії. Це Мантуя, Венеція, також Флоренція, де виникають перші його зразки. Поступово всі значні італійські міста беруть участь у створенні таких будівель.

Архітектура бароко. Прийшовши на зміну ренесансній епосі, барочна стилістика відкрила нові можливості, що яскраво проявилося у синтезі, грандіозних міських й паркових ансамблях. Архітектуру епохи бароко визначають примхливі плани, різкі контрасти об'ємів, перевантаженість скульптурними деталями, колірні й світло-тіньові ефекти. Сімнадцяте століття розширює сферу своїх зацікавлень. Це передусім стосується архітекторів. Перед ними постає ряд нових завдань — розвиток містобудування, садово-паркових комплексів, створення палацових ансамблів, заміських вілл.

 

Європейська епоха бароко

Вас зацікавила тематична добірка —
можете
придбати посібник.

Бароко європейське.

Явище набуло домінуючого значення у сімнадцятому столітті. В житті Європи почалася нова фаза. Це час появи і розквіту національних художніх шкіл у Італії, Фландрії, Франції, Іспанії, Голландії. ХVІІ ст. з повним правом називають століттям пізнання наукових законів, злету філософії, красного письменства. Ріст торгівлі, мореплавства, військової справи і промисловості обумовили розвиток природознавства, математики і механіки. Епоха географічних відкриттів — це його доба.

Європейське бароко. Вперше постали яскраві національні особливості окремих європейських країн. В цей і пізніший період явище поширюється по всій території Європи. Воно знаходить своє втілення у Фландрії (Рубенс, Йорданс, Ван-Дейк), Іспанії (будівнича школа Ерери, малярі Рібера, Сурбаран), Німеччині, Австрії, Франції, Польщі. На терені нашої країни виникає його окреме відгалуження. Міцно вкорінившись в Європі, явище перетинає Атлантику. Стилеві ознаки характерні для країн Латинської Америки, де споруджені й збереглися до нашого часу чимало зразків колоніальних барочних будівель. Передусім це колонії Іспанії й Португалії — нинішні країни Центральної Америки і західне узбережжя Південної Америки.

 

Епоха класицизму

Пишноті бароковості й рокайлевості
протиставлялася класицистична ясність.

Класицизм.

XVIII століття позначене зміною основних художніх центрів. Італія, Фландрія, Голландія відступають у тінь. Натомість провід переходить до Франції, значне місце здобувають Англія і Німеччина. Французи на кілька століть затримали за собою пальму першості серед країн Європи. Химерній пишноті барокового убранства і розкішній парадності рокайлевих салонів (що змінили класичну ясність ренесансних образів) протиставлялася чітка класицистична продуманість.

1585 р. брати Каррачі — Лодовіко, Агостіно й Аннібале заснували у Болоньї Академію, де вперше в Італії почали викладати фахові предмети, анатомію, перспективу, історію, міфологію, літературу. Болонці створили сувору систему вивчення класичних зразків минулого. В основі їхнього кредо лежала помилкова ідея про вже досягнуту досконалість, котру не можна пересилити.

Найбільш широке поширення нові ідеї отримали у Франції. Їх адептами були малярі й письменники, що закликали до патріотичних ідей. Класицисти надавали перевагу античному розумінню краси, трактуванні форми й тематики. У XVIII столітті виникає нова хвиля класицизму, в основі якого лежить раціоналістична суть, проголошується перевага розуму над почуттям.

Швейцарський мистецтвознавець Генріх Вольфлін виділив п'ять основних відмінностей між барочним і класицистичним стилями:

  1. У класицизмі абриси лінійні. Контури предметів підкреслені, вони ізольовані у просторі. Барочна стилістика мальовнича, зображені предмети ув'язані з оточенням.
  2. Для класицизму характерна площинність, мистецтво бароко — просторове.
  3. Класицизм — замкнена система, барочна — відкрита.
  4. Єдність у класицизмі досягається компонуванням чітко виділених елементів, барочна композиція являє собою нерозривне ціле.
  5. Класицистичність завжди позначена ясністю. Для барочної стилістики окремі елементи не являють інтересу, а перш усього їх співвідношення, єдність.

 

Рококо

Великі стилі від давнини до сучасності —
варто
купити книжки.

Рококо.

На зміну "великому століттю" — XVII — приходить новий напрямок — красивий, парадний і витончений рококо. Він набув всеохопного значення. Рококо (від "рокайль" — "раковина") найбільше поширюється у Франції й Німеччині. Він припав на час правління Людовіка XV і досяг зеніту в 1730–40-х рр. Будівництво з Версалю переноситься до Парижу, котрий зберігає славу багатого і красивого міста Європи. Тяга до розкоші втілюється в готелях, будинках з салонами і будуарами аристократів. Інтер'єри оздоблюються химерними і примхливо вигнутими, звивистими орнаментальними формами, малюванням і ліпниною. Кокетлива форма меблів, китайські ширми, витончені статуетки з порцеляни, численні дзеркала — неповний перелік речей, характерних для рокайлевого оздоблення.

Творцем галантного жанру, інтимного малярства настрою, співцем тонких душевних почуттів був Антуан Ватто. Його композиції наповнені сумовитою мрійливістю. Галантні картини зображують витончених кавалерів й дам, котрі грають на музичних інструментах і гуляють у парках чи на лоні природи, залицяються один до одного. З рокайлевими образами пов'язані гедонізм, витонченість і декоративність. Перший художник короля — Ф. Буше найвиразніше відтворив ідеали бомонду. Він блискуче володів технічними прийомами малярського ремесла, про нього говорили, що він народився "із пензлем в руках". Буше творив книжкову графіку, очолював королівські ткацькі мануфактури у м. Бове і братів Гобеленів у Парижі, виконував картони для шпалер, розмальовував порцелянові вироби Севру.

 

Доба імпресіонізму

Малювали поля, левади й річки,
ліси й мальовничі куточки сільських поселень.

Імпресіонізм.

Поряд з романтиками проти академічного напрямку виступила група французьких пейзажистів 1830–60-х рр. (барбізонська школа). Працюючи безпосередньо на натурі, барбізонці прагнули до правдиво зображати природу, стверджуючи естетичну цінність пейзажу. Їхні картини й етюди, пройняті світлом й повітрям, сприяли розвитку французького пейзажного малярства.

Для малярської праці вони вибрали невелике село Барбізон, у лісі Фонтенбло, поблизу Парижа. У Барбізоні оселилися Руссо і Мілле, туди приїжджали працювати багато їхніх колег. До числа барбізонців відносяться Дюпре, Добіньї, Тройон, Діаз де ла Пенья. Визнаною главою барбізонців був Теодор Руссо, котрий стверджував у своїх композиціях життя природи як щось значне й монументальне. На відміну від нього поетом тихих ранків і вечорів був Шарль Франсуа Добіньї. Маляр спостерігав їх на околиці села, поблизу річки і відтворював у своїх витягнутих панорамних краєвидах. Констан Тройон майстерно зображував тварин на тлі природи. З барбізонцями пов'язана діяльність Каміля Коро. Створюючи реалістично узагальнений образ природи у пейзажі-картині, він висловлював свої почуття і настрої. Настрій мрійливості, тиша, задумливість відчувається в його краєвидах околиць Парижа, лісу Фонтенбло.

Імпресіонізм. Переворот у розумінні колориту й прийомах малярства (живопису) здійснили французи. Поштовхом став у 1860-х рр. інтерес до японської кольорової гравюри. Початково імпресіоністами (з негативним значенням) назвали учасників експозиції 1871 р. у Парижі. Перші імпресіоністичні покази публіка, преса не сприймала. І лише з часом картини метра імпресіоністів Едуарда Мане та його послідовників Дега, Ренуара, Моне й Пісарро почали завойовувати симпатії.

Яскраве сонце Мане затьмарило рудий соус болонців. Положення нової школи: повітря змінює забарвлення предметів. Дерево, мальоване у майстерні, має інший силует і барву, аніж дерево, мальоване з натури. Вимагали погодження зображеного у картині з місцем, часом і освітленням. Повна зміна понять: стали малювати не предмети, тіла й фарби, а рухому силу світла. Малярі зрозуміли, що сонячне світло не золотить, а посріблює предмети. Виявилося, що світло — рух, і що все життя також рух. Імпресіоністами була розроблена закінчена система пленеру. Вони малювали з натури, зблизили етюд і картину. Завдяки коротким нанесеним мазкам створювалося багатство вальорів, гра рефлексів. Гюстав Курбе сформулював нову концепцію картини-натюрморту. Найпліднішим скульптором-імпресіоністом став Огюст Роден. Імпресіоністичні надбання поширилися у красному письменстві, музиці, театрі.

Докладніші студії над малярським і графічним надбанням Великого Кобзаря виявили стилістичні ознаки імпресіонізму вже у картинах Тараса Шевченка, його малюнках 1840-х років.

 

Стиль модерн

Науково-технічна революція
змінила просторове середовище людства.

Модерн.

Вияв нової естетики — ар нуво заявив про себе з 1890-х рр. Він пов'язувався з технічною революцією. Нові види енергії (електрика), масове виробництво матеріалів (залізо, скло), важливі винаходи (залізниця, телеграф, телефон, фотографія) змінюють і середовище, і спосіб життя.

Лідером руху у Великобританії став Вільям Морріс. Народившись в Англії, нові ідеї поширилися Європою. Вирішення внутрішнього простору бельгійця Ван де Вельде стало сенсацією на виставці в Дрездені 1897 р. За ним австрійський архітектор Віктор Орта вперше повно виявив суть явища. У його будинках ніщо не лишається поза увагою: панелі, вітражі, мозаїка, настінні мальовила, килими, залізні деталі, навіть ручки дверей. Віденський варіант ар нуво завдячує існуванням групі ентузіастів, котрі заснували у Відні "Відокремлення" (Сецесіон). Будівля віденського "Відокремлення" нагадує класичний храм.

Для цього часу характерний новаторський підхід до форм і матеріалів. Зростає значення декоративно-ужиткових складових — кераміки (порцеляна або фарфор, фаянс, кам'яна маса і гончарство; вази й амфори), скло (склодувні предмети), метали (кування, емалювання й карбування). Значний поштовх отримує графіка. Ілюстрації до творів, малюнки до казок і легенд, рисунки пісень, стилізовані зображення знайшли своє застосування у мові плаката, станковій і ужитковій графіці (техніка туш-перо, малюнки олівцем, акварель).

Визначення "нове" або "ар нуво" у Бельгії і Франції, modern style в Англії, "молодий" або югендстиль у Німеччині співіснували з віденським сецесіоном, каталонським "модернізмом", італійським ліберті, польською "сецесією". Суголосно рухалися національно-романтичні напрямки у Фінляндії, Швеції, Угорщині, Чехії, Польщі. У нашій країні новий напрямок опирався на багату місцеву спадщину — скіфська культура, Київська Русь й барочне формотворення. Нова естетика захопила Європу, Північну й Південну Америку, Африку (Єгипет) і Далекий Схід (Японія).

Існували два його річища — інтернаціональний і національний. Перший поширював тріумфуючі стилізовані лінії, графічні арабески, інколи схематизованих, а почасти породжених імпульсивністю й чутливістю картин природи. Другий базувався на національній спадщині. Поступ модерну припинила розпочата 1914 р. війна.

 

Книга

Епохи бароко.

Друкарські відомості в узагальненому описі — купити.

 

Зміст

Європа.

 

Ілюстрації

Стиль бароко.

Архітектура доби європейська.

Мистецтво — епоха бароко, імпресіонізм.

Стиль модерн, архітектура епохи.

 

Знайти

П'ять конспектів представлені в електронних і оффлайн каталогах вітчизняних бібліотек (Київ, Харків, Львів, Теребовля, Миколаїв, Полтава, Гадяч, Опішне, Миргород). Просто введіть у пошуковий рядок Google чи Яндексу слова "Ханко — Лекції з історії мистецтва" і знайдіть їх у бібліотеці вашого міста. Або придбайте на нашому сайті.

Загалом студенти "розібрали" лекційні тексти на реферати. Скажімо, на studentus (com) 15 січня 2007 р. виставлено реферат студента КДІДПМД (Київ) на тему "Статуя Афродіти Мілоської" (17 сторінок). Серед 7 використаних джерел фігурує лекційний курс. Реферат продається на інших сайтах — dissertant (kiev), nauka24 (com).

У контрольній роботі з мистецького буття Франції, Англії, Німеччини ХІХ – початку ХХ ст. (39 сторінок) серед шести згаданих джерел є лекційний посібник. Контрольна продається на сайтах:

  • із закінченням домену com — novostimira;
  • com (ua) — institute, msoffice, refsmarket, институт (кириличний домен);
  • org (ua) — smsreferat;
  • ru — dip-shop, diplomnaja, dipmaster-shop, zauchka;
  • рф — производственная практика (обидва слова пишуться разом, кириличний домен).

Лекційний курс стає в нагоді студентам, викладачам. Приміром, потрапивши до Мелітополя Запорізької обл., він увійшов до списку літератури по дисципліні "Історія образотворчого мистецтва" для студентів II і IV курсу (Мелітопольський педагогічний університет, викладач М. В. Дуніна), про що стало відомо з університетського веб-ресурсу — mdpu (org) (ua).

 

Купити книги

Зацікавилися лекціями? Придбайте їх.

Навчальний посібник образотворче мистецтво.

Наявність: є у продажу.

Ціна (комплект 5 зшитків) — 200 грн.

Для купівлі пишіть: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Книги купити.

 

Нагору